ЕМОЦІЙНІ ПОТРЕБИ ТА КОПІНГ-СТРАТЕГІЇ ДОРОСЛИХ УКРАЇНЦІВ В УМОВАХ ВІЙНИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/psyspu/2024.2.4

Ключові слова:

стрес, емоції, потреби, емоційні потреби, копінг-стратегії, статева диференціація

Анотація

За часів війни потреби людей змінюються в усіх сферах – від особистих до суспільних. Важливого значення набуває психологічна та психоемоційна підтримка, адже війна залишає глибокі психологічні й емоційні травми. Прагнення задовольнити свої потреби мотивує поведінку людини, формує сукупність її інтересів і дій. Визначення цих потреб і пошук шляхів їх ефективного задоволення ускладнено особливостями психоемоційного стану в умовах війни та впливом відповідних стресових факторів. Метою дослідження було вивчення копінг-стратегій та застосування інноваційного підходу до визначення емоційних потреб дорослих українців в умовах війни. Основою для дослідження, обрано методику інтегративної моделі подолання стресу та пошуку внутрішньої стабільності для людини BASIC Ph (Мулі Лахад, Ізраїль) і оцінювання емоційних потреб і мотивації людей AgileBrain (Leading Indicator Systems, США). Виявлено, що в стані стресу для пошуку внутрішньої стабільності та відновлення 60,0% сучасних українців першочергово обирають дії, що пов’язані з когнітивними копінг-стратегіями, а третина (33,3%) – вірою та власними моральними цінностями; найрідше – спрямовують свої активності на вираження емоцій і почуттів та звертаються за підтримкою до соціуму (відповідно, 61,7% та 65,0%). Жінки надають більшу перевагу таким копінг-стратегіям, як віра та моральні цінності, вираження емоцій та почуттів, соціальна підтримка та зв’язки, фізична активність, порівняно з чоловіками. Ієрархічна структура домінуючих потреб сучасних українців в умовах війни в порядку спадання їх емоційної інтенсивності має наступний вигляд: потреба у розвитку потенціалу та самореалізації, турботі, безпеці, автономії та визнанні власного Я, власних дій. У чоловіків більш активованими є потреби у визнанні, духовності та верховенстві права (справедливості) та менш активованою потреба у безпеці, порівняно з жінками. Жінки спрямовані на досягнення задоволення потреб, а чоловіки – на уникнення того, що заважає їх задовольнити.

Посилання

Журавльова Л.П., Хильченко Л. Статева диференціація ознак стресу в умовах війни. Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Серія 12. Психологічні науки. 2023. 21(66). С. 17–25. https://doi.org/10.31392/NPU-nc.series12.2023.21(66).02.

Гавриловська К.П. Модель BASIC Ph у роботі психолога. / Розвиток обдарованої особистості в освітньому просторі: ціннісний вимір: тези доповідей Х наук.-практ. семінару., 23 квіт. 2020 р. Київ: Інститут психології імені Г.С. Костюка НАПН України, 2020. С. 14–15.

Грабовська С. Л. Проблема копінгу в сучасних психологічних дослідженнях. Психологічне здоров’я особи і суспільства. 2010. С. 188–199.

Калініченко А. В. Мотивація та мотиваційний процес: сутність та поняття. Вісник економіки транспорту і промисловості № 42, 2013. http://lib.kart.edu.ua/bitstream/123456789/8888/1/Kalinichenko.pdf

Канеман Даніель. Мислення швидке й повільне. пер. с англ. Київ: Наш Формат, 2024. С. 24–26.

Кауфман Скотт. За межами піраміди потреб. Новий погляд на самореалізацію. пер. з англ. – 3-тє вид. К. : Лабораторія, 2023. С. 23.

AgileBrain. Emotional Matter. https://agilebrain.com/

Lahad M., Shacham M., Ayalon O. The “BASIC Ph” model of coping and resiliency: Theory, research and cross-cultural application. London, England: Jessica Kingsley. 2013.

Pincus, J. The consequences of unmet needs: The evolving role of motivation in consumer research. Journal of Consumer Behaviour: An International Research Review, 3(4), 2024. С. 375–387. https://doi.org/10.1002/cb.149

Pincus, J. D. Theoretical and Empirical Foundations for a Unified Pyramid of Human Motivation. Integrative Psychological and Behavioral Science, 2022. С. 1–26.

Pincus, J. D. The structure of human motivation. Journal of BMC Psychology. 2023. https://is.gd/av4Irm

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30