АДАПТАЦІЯ ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-ЕМОЦІЙНОГО ТА ЕТИЧНОГО НАВЧАННЯ ДО ВИКЛАДАННЯ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ В ПОЧАТКОВІЙ ШКОЛІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/philspu/2023.3.29Ключові слова:
соціально-емоційне навчання, уроки англійської мови, здобувачі початкової освіти, методична підготовка, вікова психологія, емоційна стійкість, мотАнотація
У статті наголошено на важливості впровадження соціально-емоційного навчання (СЕЕН) учнів початкової школи на уроках англійської мови. Автори підкреслюють, що успішна реалізація СЕЕН вимагає не лише якісної методичної підготовки, але й глибокого розуміння вікової психології та сутності цього підходу. Відзначено позитивний вплив соціально-емоційного навчання на емоційну стійкість учнів, їхню мотивацію, позитивне ставлення до шкільного оточення та академічну успішність. Для досягнення цих цілей вчителю англійської мови, що працює в рамках СЕЕН, необхідно вміти поєднувати соціальні вправи з канвою уроку, забезпечуючи засвоєння як соціальних, так і мовних навичок учнів. У статті наведено принципи СЕЕН, серед яких – послідовність, активність, спрямованість та чіткість, що забезпечують успішну роботу з учнями. Підкреслюється роль вчителя у заохоченні всіх учнів до обмірковування та обговорення своїх ідей через додаткові питання та сприяння формуванню конкретних емоційних та соціальних навичок учнів. У статті також зазначено, що практика соціально-емоційного навчання може мати продовження у вигляді рефлексивної практики, де учні розповідають про свої враження та спостереження, сприяючи подальшому розвитку особистісних та соціальних навичок. Крім того, наведено список джерел, які допомагають розширити розуміння теоретичних підходів та практичну реалізацію СЕЕН у навчальних закладах. Розглянуто роль учителя англійської мови у стимулюванні учнів до активного обмірковування та обговорення шляхом застосування додаткових питань. Доведено, що використання фраз-імперативів мотиваційного характеру на дошці та залучення здобувачів початкової освіти до участі у рефлексивній практиці сприяє розвитку емоційної стійкості та соціальних навичок учнів.
Посилання
Задорожна Н.В. Соціально-емоційний розвиток молодших школярів: проблеми та шляхи їх вирішення. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія «Психологічні науки». 2017. № 3(1). С. 142 145.
Бондарева І.В. Формування соціально-емоційних компетентностей у молодших школярів за допомогою ігрових технологій. Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. Серія 12. Психологічні науки. 2018. № 43. С. 9 18.
Бойченко Н.В., Бойченко Л.Л. Соціально-емоційне навчання: теоретичні підходи та практична реалізація в освітніх закладах. Педагогіка вищої та середньої школи. 2019. № 55. С. 7 14.
Марковська М. Що таке програма соціально-емоційного та етичного навчання і як вона працює. Нова українська школа. 2020. URL: https://nus.org.ua/articles/shho-take-programa-sotsialno-emotsijnogo-ta-etychnogo-navchannyai-yak-vona-pratsyuye/.
Соціально-емоційне та етичне навчання : навчальна програма для ранньої початкової школи / Голов. ред. О. Елькін. 2021. Харків : Дім реклами. URL: https://101.seelearning.emory.edu/sites/default/files/2019-04/Early_Elementary_ukrainian.pdf.
Gonzales M. Emotional Intelligence for Students, Parents, Teachers and School Leaders. A Handbook for the Whole School Community. 2022. URL: https://link.springer.com/book/10.1007/978-981-19-0324-3.