ЕКОЛОГІЧНА ЛІТЕРАТУРА НОН-ФІКШН НА ЧОРНОБИЛЬСЬКУ ТЕМУ ДЛЯ ДІТЕЙ І ДОРОСЛИХ: ПОРІВНЯЛЬНИЙ АСПЕКТ (НА МАТЕРІАЛІ КНИГ К. МІХАЛІЦИНОЇ, С. ДВОРНИЦЬКОГО «РЕАКТОРИ НЕ ВИБУХАЮТЬ. КОРОТКА ІСТОРІЯ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ ТА A. HIGGINBOTHAM “MIDNIGHT IN CHERNOBYL:

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/philspu/2024.7.12

Ключові слова:

екологічна література, література нон-фікшн, Чорнобиль, чорнобильська тема, дитяча та підліткова література, література для дорослих

Анотація

Людство є не лише організатором перегонів із перетворення природи у невичерпне джерело ресурсів, які людина безжалісно використовує, але людство є і єдиним учасником перегонів. Таке споживацьке ставлення до природи призводить до катаклізмів, катастроф, шкоду від яких важко оцінити. Однією із таких наслідків є аварія на Чорнобильській атомній електростанції. Прагнення зрозуміти причини аварії, подати правдиву інформацію про ті події для кожного, незважаючи на вік і знання з атомної енергетики, сприяє створенню екологічної літератури нон-фікшн на Чорнобильську тему як для дітей, так і для дорослих. У статті проаналізовано екологічну тематику у творах нон-фікш для дітей та дорослих, актуальність якої підсилюється необхідністю чіткого розуміння тих подій різними віковими категоріями людей, задля попередження виникнення катастроф такого плану. Важливим акцентом екологічної літератури на чорнобильську тему є прагнення авторів не лише викласти максимально об’єктивно ті реальні події, які відбувалися на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції під час вибуху, але і глибинне розуміння, шляхом критичного аналізу, тих факторів, які призвели до таких наслідків. Саме література нон-фікшн покликана правдиво, чітко та логічно познайомити читача із фактами та реальними подіями, без будь-яких стереотипів, міфів та домислів, адже те, з чим зіштовхнулося людство після цієї гуманітарно-техногенної катастрофи настільки страшні для їх повного осягнення, але водночас життєво необхідні для розуміння. Окреслено особливості зображення Чорнобильської катастрофи в екологічній літературі нон-фікшн для дітей та дорослих у книгах К. Міхаліциної, С. Дворницького «Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи та A. Higginbotham «Midnight in Chernobyl: The Untold Story of the World’s Greatest Nuclear Disaster»; зазначено жанрові особливості книг та виявлено спільні та відмінні риси.

Посилання

Варданян М. Reading the Chornobyl Catastrophe Within Ecofiction. Children´s Literature in Education. 2022. 53. Pp. 1-17.

Варданян М. В. Літературна географія ілюстрованих дитячих книг (на матеріалі українських творів та перекладів ХХ–ХХІ століття). Географія і текст: літературний вимір : колективна монографія / за редакцією Т. Черкашиної. Харків : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2022. С. 17-40.

Коваленко М. Образ Божої матері у рецепції Т. Шевченка та І. Драча (на матеріалі поем «Марія» та «Чорнобильська мадонна»). Літературознавчі студії. Київ. Вип. 1. 2015. С. 235-244.

Черноусова М.. Екологічна проблематика збірки Є. Гуцала «Діти Чорнобиля». Українська література в просторі культури і цивілізації. Запоріжжя. 2023. С. 140-143.

Філат Т. Особливості художнього трактування трагедії Чорнобиля в ліриці Ліни Костенко. Проблеми сучасного літературознавства. 2018. 26. С. 183-193

Міхаліцина К., Дворницький С. Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи. Київ: Портал, 2020. 136 с.

Higginbotham Adam. Midnight in Chernobyl: The Untold Story of the World's Greatest Nuclear Disaster. New York: Simon&Schuster, 2019. 555 Pp.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-11

Номер

Розділ

РОЗДІЛ 2 ЛІТЕРАТУРОЗНАВСТВО