ПОНЯТТЄВІ СКЛАДНИКИ КОНЦЕПТУ DEATH В АНГЛІЙСЬКІЙ МОВІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/philspu/2023.2.3Ключові слова:
концепт, концептуальний простір, ядро і периферія, стабільні (інваріантні) та маргінальні (варіантні) ознакиАнотація
У статті проаналізовано поняттєвий обсяг концепту DEATH. Встановлено структуру концепту DEATH у поняттєвому ключі. Мова є засобом вербалізації концептів, отже структура та змістове наповнення концептів виявляються через значення мовних одиниць, що репрезентують певний концепт та його словникові тлумачення. У цій роботі на основі аналізу лексикографічних джерел здійснюється дослідження синонімічної групи лексем на позначення концепту DEATH, структури його ядра та поняттєвих складників концепту. У результаті дослідження було доведено, що ядро концепту DEATH в англійській мові представлене такими семантичними ознаками: “end / cessation” (кінець, припинення), “destruction / ruination” (руйнація, знищення), “loss” (втрата), “fear” (страх) та “devastation” (спустошення). Доведено, що структура вербалізаторів концепту DEATH розгалужена, а ядро концепту представлене семантичними ознаками, що транспонують емоційний діапазон (страх, спустошення), часові проміжки (кінець, закінчення строку), фатальність подій (неминучість, притаманність кожному) та приналежність до того чи іншого типу перебігу подій (природний, насильницький, навмисний). Виокремлено семантичну групу лексем на позначення концепту DEATH в англійській мові, змодельовано структуру його мовних вербалізаторів, надано їх тематичну класифікацію. Вербалізація концепту DEATH відбувається різноманітними мовними засобами: синонімічними рядами лексем різних смислових сегментів (явище, феномен смерті; процес смерті; померла людина; місце поховання, могила, труна; обряд/процес поховання, остання прощальна промова; персоніфіковані образи смерті), стійкими висловами та одиницями паремійного фонду, образними зворотами. Дослідження показало, що уявлення про смерть в англійській лінгвокультурі є досить традиційним. Перспективи подальших досліджень вбачається у дослідженні маргінальних ознак концепту DEATH.
Посилання
Давидова Т.В., Юдіна А.С. Структура ядра концепту DEATH в англійській мові. Матеріали ІІІ Міжнародної наукової конференції „Сучасні дослідження з лінгвістики, літературознавства і міжкультурної комунікації” 18-19 березня 2016 р. Івано-Франківськ : ТОВ ВГЦ „Просвіта”, 2016. С. 180–183.
Жаботинська С.А. Когнітивна лінгвістика: принципи концептуального моделювання. Лінгвістичні студії. Черкаси : Сіяч, 1997. Вип. ІІ. С. 3–10.
Маслова В.А. Когнітивна лінгвістика : навч. посібник. 2008. 272 с.
Кагановська О.М. (на матеріалі французької романістики середини ХХ ст.). Київ : ВЦ КНЛУ, 2002. 292 с.
Приходько О.Є. Особливості репрезентації концепту «DEATH» в англомовному пісенному дискурсі музичного спрямування метал / О.Є. Приходько. С. 161-168.
Селіванова О.О. Лінгвістична енциклопедія. Полтава : ДовкілляК, 2010. 844 с.
Oxford Advanced Learner’s Dictionary. URL: http://www.oxforddictionaries.com/.
Sayings. URL: https://www.englishclub.com/ref/Sayings
Thesaurus. URL: http://www.thesaurus.com/.
Webster Thesaurus. URL: http://www Death Definition & Meaning-Merriam-Webster.