ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ САМООЦІНКИ, ЇЇ ВПЛИВ НА АГРЕСИВНІСТЬ У РАННЬОМУ ЮНАЦЬКОМУ ВІЦІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/psyspu/2024.2.10Ключові слова:
особистість, агресивність, ранній юнацький вік, самооцінка, особливістьАнотація
У статті подано теоретичне обґрунтування та емпіричне дослідження психологічних особливостей агресивності та самооцінки, вивчення взаємозв’язку між рівнем самооцінки та агресивністю у ранньому юнацькому віці . Аналіз літературних джерел вітчизняних науковців дав змогу уточнити сутність ключових дефініцій дослідження, а саме: самооцінка – показник, який впливає на підвищену схильність проявляти або реагувати на агресію, який передбачає негативний вплив на ефективність життєдіяльності і спілкування, відповідно прояв емоційної нестійкості. Встановлено, що індивід не народжується із завищеною, адекватною чи заниженою самооцінкою, а формує її суспільство. У процесі дослідження використано методи: теоретичний аналіз проблеми взаємозв'язку агресивності та самооцінки студентів закладів вищої освіти; тест на визначення рівня агресивності Басса-Дарки, методику визначення самооцінки, тест «Самооцінка організованості», методики «Самооцінка психічних станів» (Г. Айзенк) та «Агресивна поведінка» (за Ільїним та П. Ковальовим). Також застосовано методи математико-статистичної обробки результатів дослідження. Для емпіричної частини нашого дослідження було запрошено 36 респондентів юнацького віку та різної статі. Наведено результати дослідження особливостей самооцінки студентів. На основі опрацювання матеріалів зроблені висновки: здобувачі освіти вищого навчального закладу із заниженою або низькою самооцінкою характеризуються безкомпромісністю та невмінням шукати мирного способу вирішення проблеми, що веде до підвищення показників агресії; прослідковано прояв у студентів високого рівня вербальної агресії (прямої і непрямої), а також у значної частини відзначено підвищену нервозність, надмірну чутливість та емоційну неврівноваженість; неадекватний рівень самооцінки асоціюється із вищими показниками агресивності. Серед причин агресивної поведінки виділено як психологічні, так і соціальні фактори. Перспективами подальшого дослідження визначено взаємозв’язок самооцінки та психологічного благополуччя здобувачів вищої освіти. Надано бібліографічний список.
Посилання
Байда С. Фактори агресивності у ранній юності – теоретичний аналіз. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: Психологія, 2022. Том 33 (72) № 2. С. 128–132
Березовська, Л. Самооцінка студентів, що поєднують навчання та роботу. Вчені записки Університету «КРОК», 2022. Вип. 3(67). С. 153–160.
Бєляєва Н. Особливості самооцінки та агресивності юнаків з різним рівнем інтернет-залежності. Теорія і практика управління соціальними системами, 2024. Вип. 2. С. 108–119
Бойко О., Горун Г. Самооцінка як важливий критерій становлення особистості. Вісник Національного університету оборони України, 2023. Вип. 72(2). С. 29–34.