ВИКОНАВСЬКА ТВОРЧІСТЬ ТРУБАЧІВ УКРАЇНИ КІНЦЯ ХХ – ПОЧАТКУ ХХІ СТОЛІТТЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/art/2024.1.21

Ключові слова:

трубне виконавство, українські трубачі, творчість

Анотація

У статті відзначено діяльність видатних трубачів кінця ХХ – початку ХХІ століття, що вже мають авторитет та ім’я у сфері духової вітчизняної музики. Серед них Валерій Посвалюк, Роман Білошицький, Валерій Богданов, Микола Баланко, Ігор Гишка, Володимир Кашперський, Лідія Остап’юк, Олександр Морозов, Олександр Сіончук, Микола Заремський, Леонід Ігнатовський, Олексій Гаршин, Борис Корощенко, Євгеній Білий. Також виокремлено постаті сучасних музикантів, які є послідовниками та продовжувачами традицій українського трубного виконавства. Автором здійснено аналіз особливостей виконавської творчості окремих українських трубачів початку ХХІ століття та конкретизовано ключові стилістичні риси їхньої гри; пов’язано виконавську індивідуальність музикантів із їхньою професійною освітою та педагогами, що формували техніку трубачів. До матеріалів дослідження, окрім провідних митців духового мистецтва, включено імена виконавців, чия творчість належить до нових віянь сучасної музичної культури України та заслуговує на увагу з боку науковців і мистецтвознавців. Зокрема, на прикладі творчості Андрія Ільківа та Денніса Аду надається характеристика особливостей виконавства талановитих трубачів ХХІ століття, розкриваються життєві відомості та професійне становлення у сфері трубного виконавства. У запропонованій статті автор зазначає здобутки музикантів у сфері трубного виконавства не лише на території України, а й за її межами. Дослідником стисло розглянуто концертний репертуар, який виступає свідченням стилістичного напряму гри Андрія Ільківа та Денніса Аду, презентовано також матеріали, що висвітлюють педагогічну діяльність зазначених трубачів. Визначено, що творчість Андрія Ільківа більше тяжіє до класичного стилю трубного виконавства, натомість Денніс Аду віднайшов себе у джазових напрямах, як-от: мейнстрім і хард-боп. У матеріалах публікації зазначено творчі колаборації, що створювали артисти у процесі трубного виконавства, виокремлено вітчизняні та міжнародні зв’язки із провідними світовими та менш відомими митцями.

Посилання

Бентя Ю. Як стають найкращими трубачами? День. Культура. 2011. № 42. URL: https://day.kyiv.ua/article/kultura/yak-stayut-naykrashchymy-trubachamy (дата звернення: 23.01.2024).

Богданова Л. Валерій Богданов. До 70-річчя музиканта. Харків, 2009. 88 с.

Ваврик Р. Віхи життєвого і творчого шляху ювіляра. Історія становлення та перспективи розвитку духової музики в контексті національної культури України та зарубіжжя. 2023. Вип. 15. С. 39–45.

Кавунник О. Ретроспекція творчості Тимофія Докшицера й Валерія Посвалюка в контексті музикознавчої регіоніки. Історія становлення та перспективи розвитку духової музики в контексті національної культури України та зарубіжжя : збірник наукових праць. Рівне : Волинські обереги, 2021. Вип. 13. С. 84–88.

Ло Чже. Валерій Посвалюк та Тимофій Докшицер: методичні стратегії професійної майстерності трубача. International Science Journal of Education & Linguistics. 2022. Vol. 1. № 5. P. 41–47.

Левчук О. Трубачі Хмельниччини в історії духового інструментально-оркестрового виконавства Поділля. Історія становлення та перспективи розвитку духової музики в контексті національної культури України та зарубіжжя : збірник наукових праць. Рівне : Волинські обереги, 2021. Вип. 13. С. 94–96.

Овчар О. Життєпис і творчий портрет В.О. Богданова – фундатора духової музичної історії України. Історія становлення та перспективи розвитку духової музики в контексті національної культури України та зарубіжжя : збірник наукових праць. Рівне : Волинські обереги, 2020. Вип. 12. С. 20–25.

Цюлюпа С., Марцинюк Г. Пам’яті видатного українського трубача. Історія становлення та перспективи розвитку духової музики в контексті національної культури України та зарубіжжя : збірник наукових праць. Рівне : Волинські обереги, 2019. Вип. 11. С. 37–41.

Денніс Томасович Аду. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%96%D1%81_%D0%A2%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87_%D0%90%D0%B4%D1%83 (дата звернення: 21.01.2023).

Трубач Денніс Аду про фестиваль Am I Jazz, улюблені джазові клуби і популярність джазу в Україні. Vouge. Культура. Music. URL: https://vogue.ua/article/culture/muzyka/trubach-dennis-adu-o-populyarnosti-dzhaza-lyubimyhdzhazovyh-klubah-i-muzykantah-za-kotorymi-stoit-sledit-38583.html (дата звернення: 21.01.2023).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-03-20