ВПЛИВ ҐЕНДЕРНОГО ЧИННИКА НА МОВЛЕННЄВУ ПОВЕДІНКУ КОМУНІКАНТІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/philspu/2023.1.4

Ключові слова:

комунікативна поведінка, жіноче мовлення, ґендер, чоловіче мовлення, соціолінгвістика

Анотація

Статтю присвячено аналізу впливу ґендерного чинника на мовленнєву поведінку комунікантів. Із виникненням ґендерної лінгвістики коло наукових інтересів у мовознавстві значно розширюється. Більш детально вивчаються стереотипи фемінінності і маскулінності, ґендерні асиметрії, а також особливості мовленнєвої та загалом комунікативної поведінки чоловіків і жінок. У нашому дослідженні керуємося тим, що ґендер є загальнонауковою категорією, яка дає пояснення поведінки чоловіків і жінок на основі біологічної статі та стосовно соціальних і культурних норм певного суспільства. Основним методом дослідження є контрастивний аналіз, який дає можливість порівняти та виокремити диференційні ознаки чоловічого та жіночого мовлення. Вивчення комунікативної поведінки здійснюється на основі дискурс-аналізу. Застосовано також евристичний метод, який передбачає збір раніше зафіксованого дослідницького матеріалу. Матеріалом дослідження є твори сучасних англійських авторів М. Данна “Ex-Girlfriends United” та Д. Каплан “The Men I Didn’t Marry”. Проведений аналіз характеристик чоловічої та жіночої мовленнєвої поведінки дає можливість зробити висновок, що існують загальноприйняті типові характеристики мовленнєвої поведінки чоловіків і жінок у кожному суспільстві на основі моральних та етичних норм, а також культурних особливостей. Вони можуть варіюватися залежно від низки інших факторів, відмінних від біологічних особливостей: психічного складу, характеру, професії, ролі у соціумі, статусі, типу темпераменту та ін. Оскільки суспільство нав’язує індивіду певні правила та стандарти поведінки чоловіків та жінок, то необхідно знати про ці особливості та враховувати їх у процесі спілкування.

Посилання

Загнітко А. Сучасний лінгвістичний словник. Вінниця : ТВОРИ, 2020. 920 с.

Chomsky N. Language and Mind. New York : Harcourt, Brace amp; World, 1968. 210 p.

Rubin G. The Traffic in Women: Notes and the Political Economy of Sex. Toward an Anthropology of Women. New York : Monthly Review, 1975. P. 178–180.

Pike K.L. Language in Relation to a Unified. Theory of the structure of Human Behaviour. The Hague-Paris : Mouton, 1967. 762 p.

Tannen D. You just don’t understand. Women and men in conversation. New York, 1990.

Корнєва Л.М. Ґендерний аспект комунікації. Філологічні науки. 2013. № 13. С. 106–113.

Lakoff R. Language and Woman’s Place. Language in Society. New York. 1973. No. 2. P. 45–79.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-04-24