ЛЕКСИКО-СЕМАНТИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ТЕРМІНА В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Autor/innen

  • Лариса Євстахіївна Азарова Вінницький національний технічний університет https://orcid.org/0000-0002-2631-8151
  • Людмила Володимирівна Горчинська Вінницький національний технічний університет
  • Тетяна Миколаївна Пустовіт Вінницький національний технічний університет https://orcid.org/0000-0001-9343-3240

DOI:

https://doi.org/10.32782/philspu/2025.9.1

Schlagworte:

термін, лексико-семантичні особливості, термінологія, полісемія, антонімія, синонімія, омонімія

Abstract

У статті вказано, що сучасна термінологія є динамічною системою, що зазнає змін. У цифровому суспільстві з’являються нові потреби, що зумовлюють необхідність оновлення галузевих терміносистем. При цьому важливим є не стільки сам термін, скільки різноманітні сфери його використання. Доведено, що зміни охоплюють і саму термінологію як наукову дисципліну, і галузеві терміносистеми різних мов. Здійснено спробу протиставити термін загальновживаному слову, підкреслюючи його характерні ознаки, зокрема точність визначення та моносемію, яка виступає основою формування терміна, сприяючи уникненню двозначності або незрозумілості в професійній комунікації. Визначено, що в сучасних дослідженнях терміносистем українського наукового та професійного дискурсу термінологічну лексику розглядають як складову частину лексики мови, що організована в систему, у якій лексеми та їхні значення взаємопов’язані та формують мережу семантичних зв’язків. Аспекти прояву цих системних зв’язків становлять феномени, навколо яких формуються основні лексико-семантичні мікросистеми мови: полісемія, синонімія та антонімія. З’ясовано, що аналіз функціонування термінів в освітньому дискурсі дає змогу наголошувати на тому, що ідеальна модель терміна часто зазнає порушень. Терміни, подібно до загальновживаних слів, стають полісемічними з моментувпровадження в дискурс. Однак, незважаючи на зміни, що відбулися в загальній теорії термінології за останні десятиліття, питання нормалізації та стандартизації термінів залишаються актуальними для термінологічної номенклатури освітньої сфери. Проаналізовано лексико-семантичні процеси, що відбуваються в українській термінології. Окремо відзначено особливості полісемії, омонімії, антонімії та синонімії в термінології, а також визначено причини виникнення цих явищ.

Literaturhinweise

Азарова Л.Є. Термінологія та її сучасний стан розвитку. Типологія мовних значень у діахронічному і зіставному аспектах : зб. наук. пр. Донецького держ. ун-ту. 1999. Вип. 2. С. 163–168.

Полюга Л.М. Повний словник антонімів української мови. НАН України, Ін-т українознав. ім. І. Крип'якевича, Укр. мовно-інформ. фонд. 3-тє вид., доп. і виправ. Київ: Довіра, 2006. 506 c. (Словники України).

Словник синонімів української мови : у двох томах / А. А. Бурячокта ін. Національна академія наук України, Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні, Інститут української мови. Київ : Наукова думка, 1999–2000.

Демська О.М., Кульчицький І.М. Словник омонімів української мови. Львів : Фенікс, 1996. 223 с.

Сучасний словник іншомовних слів : близько 20 тис. слів і словосполучень / уклад. О.І. Скопненко, Т.В. Цим- балюк. Київ : Довіра, 2006. 789 с.

Радомська Л.А., Азарова Л.Є. Семантичні відношення в термінологічних іменниках-юкстапозитах : монографія. Вінниця, 2016. 196 с.

Томіленко Л.М. Термінологічна лексика в сучасній тлумачній лексикографії української літературної мови : монографія. Івано-Франківськ : Фоліант, 2015. 160 c.

Лисиченко Л.А. Лексико-семантичний вимір мовної картини світу. Харків : Вид. група «Основа», 2009. 191 с.

Вознюк Г.Л. Термінологічна лексика в системі професійного мовлення. Львів : Львівська політехніка, 2013. 92 с.

Непийвода Н.Ф. Мова української науково-технічної літератури (функціонально-стилістичний аспект). Київ : ТОВ Міжнар. фін. агенція, 1997. 303 с.

Cavico F. J., Bahauddin G. M. Making The Case For The Creation Of An Academic Honesty And Integrity Culture In Higher Education: Reflections And Suggestions For Reducing The Rise In Student Cheating. American Journal of Business Education. 2009. № 5. P. 75–88.

Veröffentlicht

2025-04-29