ФІЗИЧНА ПІДГОТОВЛЕНІСТЬ ФУТБОЛІСТІВ-ПОЧАТКІВЦІВ З УРАХУВАННЯМ РАННЬОГО ДОСВІДУ ЗАНЯТЬ СПОРТОМ (НА ПРИКЛАДІ СИЛОВИХ ЗДІБНОСТЕЙ)

Автор(и)

  • Руслан Сергійович Кос Національний університет фізичного виховання та спорту України https://orcid.org/0000-0003-1945-8217

DOI:

https://doi.org/10.32782/olimpspu/2024.3.7

Ключові слова:

багаторічна підготовка, початковий етап підготовки, футбол, силові здібності, дошкільний футбол, вікові особливості, фізичні якості

Анотація

Силові здібності – здатність людини до виконання дії з подолання опору, за рахунок м’язових зусиль. В спортивній підготовці сила має одне з найважливіших значень, оскільки діяльність футболістів визначається високою потужністю, інтенсивністю та змішаним типом енергозабезпечення. Під час гри футболісти виконують не лише спринт в інтервальному режимі, а й високу кількість прискорень та сповільнень при гострому гальмуванню та зміні напрямку руху, що відноситься до параметрів силових здібностей. Також біомеханіка рухів футболіста включає постійну зміну напрямку під час якої відбуваються різкі переключення швидкостей руху та долання зовнішнього опору при переході від фази гальмування до фази відштовхування. Силова здатність має прояв як фактор зовнішньої боротьби з суперником, під час якого необхідно виграти верхній м’яч (стрибок вгору), виконати підкат (стрибок вперед) чи гра корпусом як статичне зусилля. В процесі багаторічного вдосконалення, сенситивний період розвитку силових здібностей відноситься до попередньо-базового та спеціалізовано-базових періодів. По при те, в процесі вікового онтогенезу, діти набувають особливостей до фази польоту вже з 3ох років, а під час навчання використовується гра 1 в 1, де діти мають зовнішній тиск та опір. Мета даної роботи полягає в аналізі рівня прояву силових здібностей серед футболістів-початківців віком від 5 до 10 років з урахуванням їх попередньо набутого досвіду занять спортом. Основу дослідження складає порівняльна характеристика між контрольною групою (футболісти, які розпочали займатись футболом у віці до 6 років у дошкільних футбольних клубах), основною групою № 1 (футболісти, які почали займатись футболом у віці після 6 років у ДЮСШ) та основною групою № 2 (діти без досвіду занять футболом, які тільки розпочинають спортивну кар’єру). Для визначення рівня прояву силових здібностей було проведено педагогічне тестування, що включає 3 тести: стрибок в довжину з місця, потрійний стрибок в довжину, стрибок у висоту. Фіксується результат в метрах за останньою відміткою. Результати педагогічного тестування свідчать про те, що контрольна група має найнижчий відсоток розсіювання показників відносно середнього значення, що підтверджує позитивний вплив тренувального процесу на кожного його учасника, при цьому результати тесту теж є найбільш якісними в порівнянні з іншими групами, що свідчить про різницю рівня підготовленості дітей на початковому етапі підготовки.

Посилання

Кос Р.С., Улан А.М. Дослідження явища раннього початку занять спортом у футболі. Збірник тез доповідей міжнародної науково-практичної конференції у 2 ч. Полтава: ЦФЕНД, 2022. Ч. 2. 59 с.

Пангелова Н.Є. Формування гармонійно розвиненої особистості дітей дошкільного віку в процесі фізичного виховання:[монографія] / Н.Є. Пангелова. – Переяслав-Хмельницький: ФОП Лукашевич О.М., 2013. 432 с.

Сухомлинов Р.О., Андрєєва О.В. Характеристика показників фізичного розвитку хлопчиків 5–6 років, які займаються у дитячих футбольних клубах Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова Випуск 7 (89) 2017

Футбол: Навчальна програма для дитячо-юнацьких спортивних шкіл, спеціалізованих дитячо-юнацьких шкіл олімпійського резерву та шкіл вищої спортивної майстерності / В. Г. Авраменко та ін. За заг. ред. К.: Науково-методичний комітет ФФУ, 2003. 106 с.

Шинкарук О., Сиваш І., Улан А. Особливості відбору дітей на початковому етапі спортивної підготовки. Журнал Фізичне виховання, спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві. 2016. №. 2 (34). С. 110–114.

Jelovčan, G., Zurc, J. (2016). Preschool children’s results in movement ABC test: Differences between girls and boys in movement deficit. Ann. Kinesiol, 7, 3–19.

Kos R. S., Ulan A. M. Sports preparation in preschool football clubs in Ukraine and the world. Public health – a basis of physical culture and sports Riga, Latvia : Baltija Publishing, 2023. DOI https://doi.org/10.30525/978-9934-26-367-5-6.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30