ІНДИВІДУАЛІЗАЦІЯ ТЕХНІКО-ТАКТИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ ЮНАКІВ В ПРОЦЕСІ СЕКЦІЙНИХ ЗАНЯТЬ ВІЛЬНОЮ БОРОТЬБОЮ
DOI:
https://doi.org/10.32782/olimpspu/2024.3.13Ключові слова:
вільна боротьба, індивідуалізація, борці вільного стилю, стиль ведення поєдинкуАнотація
У теорії та практиці вільної боротьби тренери та спеціалісти постійно шукають ефективні методи для досягнення високих спортивних результатів з мінімальними витратами часу та зусиль як з боку спортсменів, так і з боку тренерів. Однак щороку завдання ускладняється через зростання вимог до борців вільного стилю, посилення конкуренції на міжнародній арені та збільшення інтенсивності тренувальних і змагальних навантажень. Ця проблема стає особливо актуальною в умовах профільної школи, де кількість дітей, які відвідують спортивні секції, постійно зменшується, що обмежує можливості тренерів у відборі талановитих і перспективних борців. У зв’язку з цим тренерам доводиться використовувати індивідуальний підхід при роботі з кожним здібним школярем. У цій статті розширено теоретичні уявлення про індивідуалізацію підготовки школярів профільної школи під час занять вільною боротьбою. Теоретичний аналіз наукової та методичної літератури показав, що цей аспект залишається актуальним напрямком для подальших досліджень. Було встановлено, що реалізація принципу індивідуалізації в підготовці спортсменів повинна враховувати різноманітні рівні їхньої підготовленості, а також індивідуально-типологічні й особистісні особливості реакцій на тренувальні навантаження. Крім того, слід ураховувати обраний стиль спортивної діяльності, структуру фізичної підготовленості та мотивацію учасників. Узагальнення результатів наукових досліджень свідчать про те, що до індивідуальних характеристик борців необхідно включати не лише морфологічні параметри, а й специфічні особливості нервової системи та темпераменту. Ці чинники суттєво впливають на індивідуальний стиль ведення змагальних поєдинків та здатність реалізовувати тактичні плани в умовах екстремального змагання. Важливий блок досліджень фокусується на глибокому вивченні стилів змагальної діяльності борців вільного стилю як відносно стабільної індивідуальної системи ведення боротьби, яка зберігає свою основну структурую. Ці висновки акцентують увагу на необхідності врахування індивідуальних характеристик спортсменів у процесі підготовки, оскільки це може істотно вплинути на ефективність їхньої діяльності під час змагань.
Посилання
Абдуллаєв А.К., Ребар І.В. Теорія і методика викладання вільної боротьби: [навч.-метод. посіб.]. Мелітополь: ФОП Однорог ТВ., 2018. 299 с.
Абдуллаєв А.К., Ребар І.В. Індивідуалізація засобів технічної підготовки борців вільного стилю на спеціально-підготовчому етапі річного циклу. Перспективи, проблеми та наявні здобутки розвитку фізичної культури і спорту в Україні. 2019. С. 30–135.
Ашанин В.С., Литвиненко А.Н. Індивідуалізація техніко-тактичної підготовки в спортивних єдиноборствах. Вісник Чернигівського національного педагогічного університету імені ТГ Шевченка. 2013. С. 102–107.
Богдан І.Г., Дубовис М.С. Спортивна боротьба в школі: Посібник для вчителя. Радянська школа. 1990. 108 с.
Бойко В.Ф., Данько Г.В. Фізична підготовка борців. Олімпійська література, програма для дитячо-юнацьких спортивних шкіл, спеціалізованих дитячо-юнацьких шкіл олімпійського резерву, шкіл вищої спортивної майстерності. К.: РНМК. 1999. 90 с.
Бойченко Н.В., Бєлянінов Р.І. Показники змагальної діяльності борців. Єдиноборства. 2017. С. 23–26.
Бойченко Н.В., Гринь Л.В. Техніко-тактичні показники змагальної діяльності єдиноборців. Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. 2011. С. 10–13.
Веретельникова Н.А., Романенко В.В., Тропін Ю.М. Аналіз підготовленості висококваліфікованих єдиноборців на підставі оцінки сенсомоторних реакцій. Єдиноборства, 2022. 3(25). С. 32–45.
Демінський О.Ц. Дидактичні основи оптимізації спортивного тренування: Монографія. К.: Вища школа. 2001. 238 с.
Данько Г.В. Індивідуалізація тренувального процесу борців високої кваліфікації у циклах безпосередньої підготовки до змагань: НУФВС Украины. Киев. 1999. 16 с.
Пашков І.М., Пашкова В.М Особливості техніко-тактичної підготовки в єдиноборствах. Проблеми і перспективи розвитку спортивних ігор і єдиноборств у вищих навчальних закладах. 2020. С. 29–32.
Первачук Р.В., Сибіль М.Г., Шандригось В.І., Загура Ф.І., Стельмах Ю.Ю., Кухтій С.Я. Індивідуальна підготовка кваліфікованих борців вільного стилю з урахуванням компонентів анаеробного механізму. 2020. С. 33–45.
Пістун А.І. Спортивна боротьба. Львів: Тріада плюс. 2008. 862 с.
Шандригось В.І. Індивідуалізація технічної підготовки юних борців вільного стилю. Спортивна наука України, 2015. 5. С. 44–48.
Тропін Ю.М., Бойченко Н.В. Особливості фізичної підготовленості кваліфікованих борців різних вагових категорій. Фізична культура, спорт і здоров’я: стан, проблеми та перспективи. ХІХ міжнародна науково-практична конференція. Харків. 2019. С. 98–99.
Хомяк І., Задорожна О., Рихаль В., Котельник А. Аналіз показників тактичної підготовленості висококваліфікованих боксерів в умовах змагальної діяльності. Фізична активність, здоров’я і спорт. 2019. 2(34). С. 42–48.