ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМКИ ПОЛІТИКИ ЄС У СФЕРІ СПОРТУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/olimpspu/2025.1.5Ключові слова:
європейська політика, пріоритетні напрямки, пілотні проекти, Еразмус , спорт, економічна, інноваційна, оздоровча складова, заклади вищої освітиАнотація
У статті проведений комплексний аналіз засад та пріоритетів політики ЄС у сфері спорту з акцентом на взаємозв’язок спорту з соціально-економічною, інноваційної та оздоровчою складовими, проведено дослідження ініціатив та проектів, які популяризують спорт і здоровий спосіб життя, та окреслено діючі інструменти фінансування проектів у сфері спорту в ЄС. Розглянуто передові практики країн ЄС щодо подолання кризи та можливості її подолання шляхом використання цифрових інструментів, як ілюстрацію того, як зовнішні обмеження призвели до позитивних змін та інновацій. У статті висвітлено напрямки політики ЄС у сфері фізичної культури ті спорту шляхом активної підтримки та заохочення заходів для занять дітей (включаючи дітей з інвалідністю) фізичною активністю з метою запобігання проблемам зі здоров'ям і розвитком. Акцентовано увагу на важливості навчання руховим навичкам, фізичній та спортивній активності в школах і спортивних організаціях. Виокремлено основні пріоритетні напрямки розвитку політики у сфері спорту ЄС, зокрема, можливості програми Еразмус+ Жана Моне, а також асоціювання спортивних пілотних проектів у закладах вищої освіти України та інших соціальних сферах. Зауважено, що Україна системно прагне налагодження взаємодії та вивчення досвіду ЄС і активно долучається до запропонованих освітніх та оздоровчих ініціатив на усіх рівнях державних програм та соціальних проєктів. Проаналізовано ефективність діючих пілотних проектів, асоційованих Міністерством молоді та спорту України. Зокрема, окреслено напрямки реалізації проєкту Еразмус+ «Jean Monnet Module EUSport/EU Sport Policy» (Модуль Жана Моне «Політика ЄС у сфері спорту») (2023-2026 рр.) у Волинському національному університеті імені Лесі Українки.Cтаттю підготовлено в межах проєкту Центр Досконалості Жана Моне «Волинський центр європейських студій: зелене і безпечне сусідство» програми Європейського Союзу ERASMUS+ (№101085647-VCES-ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH).
Посилання
European Commission. European Sport. Available at: https://sport.ec.europa.eu/.
European Commission. About the European Week of Sport. Available at: https://sport.ec.europa.eu/european-week-of-sport/about-european-week-of-sport .
European Commission. Pledge Board. Available at: https://sport.ec.europa.eu/healthylifestyle4all/pledges.
European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Pilot Projects and Preparatory Actions (PPPAs) Managed by the Agency. Available at: https://www.eacea.ec.europa.eu/grants/2021-2027pilot-projects-and-preparatory- actions-pppas/pppas-manageagency_en?f%5B0%5D=categories_categories%3A961.
EU Monitor. Implementation and relevance of the EU Work Plan for Sport 2021-2024 and on the Recommendation on promoting health-enhancing physical activities across sectors. Available at: https://www.eumonitor.eu/9353000/1/ j4nvhdfdk3hydzq_j9vvik7m1c3gyxp/vmaqmq3p8gwb.
Erasmus+ Ukraine. Українські університети виграли три нові проєкти у межах напряму «Розвиток потенціалу у сфері вищої освіти». Available at: https://erasmusplus.org.ua/news/ukrayinski-universytety-vygraly-3.
Erasmus+ Ukraine. Розвиток потенціалу у сфері освіти. Available at: https://erasmusplus.org.ua/opportunities/rozvytok-potenczialu-u-.
Erasmus+ Ukraine. Можливості для організацій. Available at: https://erasmusplus.org.ua/opportunities/mozhlyvosti-dlya-o.
European Olympic Committees EU Office. Guide to EU Sport Policy. Available at: https://www.euoffice.eurolympic. org/wp-content/uploads/2022/12/guide_to_EU_Sport_Policy-paginas-1-13.pdf.