АРХЕТИПИ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ У МУЗИКОЗНАВЧОМУ ДИСКУРСІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/art/2025.2.13

Ключові слова:

архетип, українська культура, українські композитори, українська музика, музичний твір, жанр

Анотація

У статті розглянуто наукові музикознавчі праці, присвячені проблематиці архетипів української культури і їх втіленню в творах українських композиторів. З огляду на різновекторність досліджень з цієї проблематики в статті здійснена спроба їх систематизації з виокремленням двох дослідницьких напрямів: 1) з вагомими значенням теоретичного і методологічного підґрунтя для дослідження складного феномену архетипу; 2) з концентрацією на втіленні конкретних (окремих) архетипів в музичних творах. Аналіз праць продемонстрував одночасно дієвість і умовність такого поділу, адже в ґрунтовних теоретичних працях, як правило, міститься аналіз окремих архетипів і вивчаються шляхи їх реалізації в творах. Для окреслення дослідницького поля здійснено порівняльний аналіз систем архетипів української культури, представлених в роботах філософів, культурологів, мистецтвознавців. З’ясовано, що єдиної системи архетипів не існує, що не заперечує наявності смислових перетинів між працями різних авторів. В проаналізованих наукових працях закцентовано увагу на намаганнях дослідників окреслити смислові межі поняття «архетип» і дослідити суміжне поняття «архетипового образу» (М. Северинова) та міфу (Г. Кухарик). Звернуто увагу на вивчення окремих архетипів: Троїстої музики (І. Зінків), купальського (А. Гладишко), Переродження (Г. Плечелюк), весняних обрядів – Світла, Води, Світового дерева (Ю. Алжнєв, В. Осадча). Зауважено, що деякі архетипи не містяться в філософських і культурологічних наукових працях, а розглядаються авторами як архетипи української музичної культури. Для досягнення мети у статті використані аналітичний, системний, компаративний методи дослідження.

Посилання

Алжнєв Ю. Б., Осадча В. М. Деякі особливості використання музичних обрядових архетипів в творах сучасних композиторів (на прикладі музичної сцени «Зустріч весни» для оркестру та гурту співаків театру народної музики України «Обереги»). World Science, 2018. No 2(30), Vol. 5. С. 38–42.

Гладишко А. Архетип в музичній культурі як дискурс сучасної української музикології. Проблеми взаємодії педагогіки, мистецтва та теорії і практики освіти, 2017. Вип 47. С. 31–43.

Зінків І. Про один архетип української музичної культури: троїста музика. Вісник Київського національного університету культури і мистецтв. Серія: Музичне мистецтво, 2018. Вип. 1. С. 6–17.

Історія української культури: підручник. Харків: Право, 2013. 368 с.

Копиця М. Д. Архетипи українського музичного світу. Маріанна Копиця. Вибране: Монографічний збірник статей. Київ; Ніжин: ПП Лисенко М. М., 2018. С. 143–148.

Кримський С. Б. Під сигнатурою Софії. Київ: видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2008. 367 с.

Кухарик Г. Міт як архетипізований текст та його проєкції в українській хоровій музиці ХХ – початку ХХІ століть. Fine Art and Culture Studies, 2024. Вип. 3. С. 30–36.

Міщенко М. М. Українські національні архетипи: від колективного несвідомого до усвідомленої національної ідентичності (до актуальності методології архетипичного аналізу). Вісник ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2014. № 1130. Серія «Філософія. Філософські перипетії». С. 1–4.

Плечелюк Г. Семантичні площини архетипу переродження у зразках сучасної української музики. Наукові збірки Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка, 2017. Вип. 41. С. 113–125.

Северинована М. Ю. Архетипи в культурі у проекції на творчість сучасних українських композиторів: дис. ... докт. мистецтвознавства : спец. 26.00.01. НМАУ ім. П. І. Чайковського. Київ, 2013. 415 с.

Северинова М. Ю. Теорія К. Юнга про архетипи та її вплив на художню (музичну) культуру. Культура України, 2013. Вип. 40. С. 177–185.

Северинова М. Трансформація архетипу у семіозисі музичної культури: від архетипового первообразу до концепту та метаконцепту. Сучасне мистецтво, 2022. Вип. 18. С. 295–304.

Северинова М. Ю. Феномен архетипу як спів-буття у науковому дискурсі музичної культурології. Modern Ukrainian musicology: from musical artifacts to humanistic universals : Collective monograph. Riga, Latvia: Baltija Publishing, 2021. С. 53–73.

Юнґ К. Ґ. Архетипи і колективне несвідоме / Переклала з німецької Катерина Котюк; науковий редактор українського видання Олег Фешовець. 2-ге опрац. вид. Львів: Видавництво «Астролябія», 2018. 608 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-26